W lutym 2015 roku została zainicjowana strategia unii energetycznej przez Komisję Unii Europejskiej. Została wprowadzona inicjatywa kontroli i przeglądu przepisów prawa odnośnie specjalnego etykietowania energetycznego, co stanowi silny krok do przodu w działaniu Unii Europejskiej.
Wszystkie zaproponowane zmiany wprowadzają pewną spójność i jedność w polityce energetycznej, co ma jasno na celu zapewnienie konsumentom świadomego wyboru i wydatkowania pieniędzy w codziennych procesach społecznych. Ma to także ogólny wpływ na przygotowanie i przestrzeganie zasad racjonalnego zachowania efektywności energetycznej, która powinna stać się priorytetem dla wielu państw.
Komisja zaproponowała wprowadzenie przede wszystkim klarownych i konkretnych informacji o efektywności energetycznej, które są obecnie sklasyfikowane w różnych skalach od A do G, od A+++ do D, oraz kilka innych podobnych skal. Komisja chce także wprowadzić konieczność przestrzegania przepisów wprowadzonych dla wszystkich przedsiębiorców oraz detalistów, aby uchronić konsumentów przed nieuczciwym działaniem. Chodzi tutaj o wprowadzenie ustalonego systemu etykiet efektywności energetycznej, gdzie wprowadzone byłyby informacje o skali etykiet od A do G, dla produktów energooszczędnych, dobrze znane już od lat konsumentom.
Komisja także chce wprowadzić elektroniczną bazę dla wszystkich wprowadzonych na rynek nowych produktów energooszczędnych, aby wspomóc wybór dla konsumentów oraz nadzór nad rynkiem dla organów rządowych, co jest istotne z punktu widzenia rozwoju gospodarki. Według Komisji zwiększenie świadomości i efektywności energetycznej, razem z rozwojem odnawialnych źródeł energii da nam w przyszłości większa szansę na oddzielenie się od dostawców energii spoza Unii Europejskiej, ponieważ w obecnym czasie 53% energii zużywanej na terenie UE pochodzi z zewnątrz. Zatem inwestycja w oszczędność energetyczna to szansa dla nas wszystkich.
W ubiegłym roku na szczycie przywódców UE został zatwierdzony projekt ram polityki klimatyczno – energetycznej, która ma w przyszłości zwiększyć wysiłki w ochronie klimatu i strat energetycznych przedostających się do atmosfery. Celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenie udziału energii powstającej z odnawialnych źródeł energii. Komisja nieustannie pracuje nad ustabilizowaniem polityki energetycznej na terenie UE i podniesieniu świadomości konsumentów na temat efektywności energetycznej i przeciwdziała nieefektywnej polityce klimatycznej.