W tej drugiej części wywiadu Elias Deutscher opowiada o swojej roli jako redaktora tego magazynu i dzieli się z nami lekcjami, które wyciągnął z tego doświadczenia.
Na czym polega twoja praca jako redaktora naczelnego?
Zarządzanie naszą gazetą to naprawdę zespołowy wysiłek. Dlatego chciałbym pokrótce wyjaśnić, jak działa nasze czasopismo i jak jest ono skonstruowane.
W chwili obecnej mamy około 40 redaktorów, którzy piszą raporty oceniające każdy otrzymany artykuł. Zespół 40 recenzentów jest koordynowany przez zarząd składający się z dwóch redaktorów zarządzających, redaktora wykonawczego i czterech dyrektorów sekcji, którzy reprezentują nasze cztery obszary tematyczne: prawo porównawcze, prawo międzynarodowe, prawo europejskie i filozofię prawa. Redakcja zarządzająca zarządza procesem wzajemnej weryfikacji nadesłanych artykułów. Otrzymują oni artykuły, sprawdzają, czy odpowiadają one obszarowi tematycznemu naszego czasopisma i spełniają akademickie i jakościowe standardy publikacji prawniczych. Następnie anonimizują artykuły i rozdają je zgodnie z tematyką jednemu z dyrektorów sekcji, który następnie rozdaje je dwóm recenzentom, którzy posiadają niezbędną wiedzę fachową w zakresie przedmiotu artykułu. Nasz redaktor wykonawczy jest odpowiedzialny za układ artykułów i zajmuje się korektami językowymi, przypisami i pisownią artykułów. Finalizuje każdy numer przed umieszczeniem go w sieci.
W ramach tego zespołu, rola EJLS Editor jest podwójna. Jednym z nich jest bardziej administracyjna, w tym koordynacja zespołu redakcyjnego, komunikacja z działem prawnym, wydawnictwami, innymi uczelniami i instytucjami badawczymi. Ponadto jest on odpowiedzialny za koordynację publikacji nowych zaproszeń do składania ofert i aktualizację naszej strony internetowej oraz naszych profili na Twitterze i Facebooku.
Drugi komponent jest związany z treścią i składa się głównie z zadań redakcyjnych. Rzeczywiście, redaktor naczelny ponownie odczytuje wszystkie zaakceptowane artykuły. Jest on odpowiedzialny za organizację każdego nowego numeru. Na przykład, decyduje on o kolejności artykułów. Musi też napisać artykuł redakcyjny. Ponadto, we współpracy z całym zespołem wykonawczym i zarządem redakcji, redaktor naczelny opracowuje profil gazety i proponuje nowe projekty.
Jakich lekcji można się nauczyć z doświadczeń jako redaktor?
Od dwóch lat pracuję w EJLS jako redaktor i dzięki temu doświadczeniu nauczyłam się przede wszystkim czytać artykuły krytycznie i oceniać je. Moim zdaniem, są to naprawdę umiejętności, które stają się coraz ważniejsze dla kariery akademickiej. To doświadczenie pozwala na doskonalenie własnych badań w miarę rozwoju bardziej krytycznego podejścia do własnych źródeł. Ponadto, uczysz się, jak usystematyzować swój artykuł, jak opracować odpowiednie pytanie badawcze i argument oraz jak rozwiązywać kwestie metodologiczne.
Byłem redaktorem naczelnym przez ostatni rok. Na tym stanowisku udało mi się w szczególności rozwinąć umiejętności w zakresie zarządzania i komunikacji. Przede wszystkim podobała mi się praca w zespole. Każdy członek naszego zespołu naprawdę wykonuje świetną pracę i jestem bardzo szczęśliwy, że mogę być częścią tego kolektywu. Dlatego właśnie to doświadczenie jako redaktor naczelny jest niezwykle satysfakcjonujące. Ponadto stanowisko to daje mi również możliwość przeczytania wielu artykułów, a tym samym śledzenia nowych zmian w doktrynie. Jest dla mnie wielką przyjemnością kontynuowanie nauki i odkrywanie nowych przedmiotów poprzez to stanowisko.
Jakich głównych rad udzieliłby Pan/Pani w zakresie tworzenia projektów otwartego dostępu w prawie?
Wolałbym raczej podzielić się głównymi wyzwaniami, przed którymi stoimy w naszej codziennej pracy.
Po pierwsze, naszym największym wyzwaniem jest przyciągnięcie autorów i publikacja wysokiej jakości artykułów. Dlatego też stosujemy bardzo wysokie standardy w naszym procesie wzajemnej oceny.
Po drugie, biorąc pod uwagę dużą liczbę czasopism akademickich z dziedziny prawa, ważne jest, abyśmy nadali naszemu czasopiśmie wyraźny profil, a tym samym zwiększyli jego widoczność. Dlatego też zawsze staramy się uruchamiać nowe projekty, takie jak nasze zaproszenie do udziału w badaniach empirycznych z dziedziny prawa czy nasza nagroda "New Voices".
Po trzecie, istnieje również nieodłączne napięcie pomiędzy otwartym dostępem a publikacją czasopisma akademickiego o określonym profilu. Rzeczywiście, zdarza się dość regularnie, że autorzy składają prace, które są oceniane i akceptowane przez nasz zespół i nagle pojawiają się w innym czasopiśmie. Aby pogodzić to napięcie, wprowadziliśmy sześciomiesięczny okres wyłączności (od daty publikacji), w którym autor nie może publikować artykułu w innym czasopiśmie internetowym lub drukowanym. Autorzy często pytają nas, czy mogą publikować swoje artykuły na innych platformach, takich jak SSRN. W tym przypadku autor zobowiązuje się do odwołania się do pierwotnej publikacji swojego artykułu w EJLS.
Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt z nami:
- Organizacja EJLS
- Przeczytaj pierwszą część wywiadu, w której Elias Deutscher omawia cele i funkcjonowanie tego akademickiego czasopisma.
Elias Deutscher rozpoczął studia na francusko-niemieckich studiach dwudyplomowych (licencjat i magisterium) w zakresie "zarządzania europejskiego i międzynarodowego" w SciencesPo Lille i na Uniwersytecie w Münsterze. W trakcie tego kursu uczestniczył również w programie nauczania prawa na odległość na Uniwersytecie w Lille 2. Następnie Elias kontynuował studia w Kolegium Europejskim w Brugii, gdzie uzyskał tytuł magistra prawa europejskiego (LL.M.).