12 sposobów na to, jak przedsiębiorcy mogą w pełni wykorzystać media społecznościowe

Media społecznościowe są integralną częścią współczesnego krajobrazu biznesowego, dlatego przedsiębiorcy powinni przynajmniej wiedzieć, jak one działają.

Prawda jest taka, że media społecznościowe stały się czymś więcej niż tylko platformą do dzielenia się zdjęciami i filmami z kotami; obecnie są środkiem do nawiązywania kontaktów z osobami o podobnych poglądach, rozpowszechniania pomysłów i budowania firm.

Przy tak wielu sposobach, w jakie media społecznościowe mogą pomóc przedsiębiorcom w bardziej efektywnym angażowaniu się w kontakty z publicznością, ignorowanie istniejącego potencjału wydaje się głupotą.

Media społecznościowe nie są tylko chwilową modą, ale niezbędną strategią marketingową dla firm. Dziś przedsiębiorcy muszą dowiedzieć się, jak wykorzystać to medium, korzystając z oferowanych tu informacji.

Nie wystarczy już być obecnym w mediach społecznościowych; dzięki nim można osiągnąć bardzo wiele, co sprawia, że są one warte wysiłku, szczególnie dla przedsiębiorców.

Oto dwanaście wskazówek, jak przedsiębiorcy mogą w pełni wykorzystać media społecznościowe:

1. Zaangażuj się w działania swoich odbiorców

Według Vikasa Solanki, założyciela BestinIndia.com, przedsiębiorcy powinni zadać sobie pytanie: "Jakie specyficzne zainteresowania i czynności wykonują w sieci Twoi docelowi odbiorcy? Jakie treści najlepiej pasują do ich wartości?".

Zauważa on, że przedsiębiorca próbujący sprzedać produkt z dziedziny zdrowia i wellness może dołączyć do odpowiednich grup na Facebooku lub odpowiadać na pytania na Quorze.

Platformy mediów społecznościowych nie różnią się tak bardzo od prawdziwego życia, ponieważ obie wymagają zaangażowania pomiędzy dwoma stronami, niezależnie od tego, czy interakcje te odbywają się poprzez komentarze, polubienia czy ponowne tweety.

Jednym z najlepszych sposobów, aby media społecznościowe pracowały dla Twojej firmy, jest angażowanie się w rozmowy z ludźmi, którzy mówią o Twojej marce.

W dzisiejszej epoce cyfrowej nie można ignorować potęgi mediów społecznościowych i ich coraz większego wpływu na sukces lub porażkę firmy.

2. Bądź konsekwentny

Wybierz jedną sieć społecznościową i trzymaj się jej. Dla nowicjusza w dziedzinie mediów społecznościowych próby zrozumienia wszystkich dostępnych platform mogą być niezbyt zrozumiałe, zwłaszcza jeśli ich funkcje się pokrywają.

Nie ma potrzeby zapisywania się do każdej możliwej sieci tylko dlatego, że jest taka możliwość, przynajmniej nie od razu.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w takim przypadku klienci będą przekazywać Ci wiele sprzecznych informacji. Wybierz jedną lub dwie platformy mediów społecznościowych i stwórz na nich atrakcyjną obecność, będąc aktywnym i konsekwentnym w publikowaniu swoich postów itp.

3. Monitoruj trendy w swojej niszy

Dowiedz się, co jest gorące w Twojej branży. Aby wyprzedzić działania konkurencji, należy być świadomym najnowszych osiągnięć w swojej branży.

Na przykład, jeśli jesteś właścicielem firmy z branży mody i chcesz prowadzić marketing za pośrednictwem mediów społecznościowych, przed podjęciem działań warto dowiedzieć się, co będzie modne w danej niszy.

Może się to wydawać oczywiste, ale często nie docenia się tego, jak potężne znaczenie ma monitorowanie trendów; wiedza o tym, co jest modne, da Ci przewagę nad innymi, którzy nie mają takiej wiedzy.

4. Spróbuj się trochę odwdzięczyć

Ważne jest, aby pamiętać, że użytkownicy mediów społecznościowych to ludzie, a nie tylko liczby. Kiedy spędza się czas na platformach społecznościowych, łatwo o tym zapomnieć i dać się wciągnąć w poczucie rywalizacji lub dumy z tego, ilu ma się zwolenników i ile interakcji.

Jedną z najlepszych rzeczy, jaką przedsiębiorca może zrobić, gdy jest obecny w mediach społecznościowych, jest pamiętanie, że po drugiej stronie ekranu znajduje się prawdziwy człowiek.

Oznacza to, że warto poświęcić czas na sprawdzenie kampanii lub ponowne przeczytanie wiadomości od klienta, ponieważ łatwo można przegapić ważne informacje od kogoś, kto nie jest tak dobrze zorientowany w technologii jak Ty.

Nie ma znaczenia, czy chodzi o zniżki, czy o ekskluzywne treści, o ile mamy do czynienia z elementem wzajemności, który tworzy lojalność i dobrą wolę.

5. Bądź aktywny w podróży

Bądź mobilny!

Jeśli chcesz mieć pewność, że wysiłki podejmowane przez Ciebie w mediach społecznościowych przyniosą efekty, ważne jest, abyś był dostępny i mobilny, aby nie przegapić nadarzających się okazji.

Urządzenia mobilne dominują we współczesnym świecie, dlatego przedsiębiorcy muszą o tym pamiętać, nawiązując kontakt z odbiorcami w sieci.

Portale społecznościowe nie są ograniczone tylko do laptopów i stacji roboczych; aby dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców, należy korzystać z aplikacji mobilnych i portali społecznościowych, takich jak hashtagi na Twitterze.

Media społecznościowe zrewolucjonizowały sposób funkcjonowania firm, a przedsiębiorcy muszą nadążać za ich rozwojem, jeśli chcą odnieść sukces.

W sytuacji, gdy rosnąca konkurencja i trudniejsze warunki rynkowe sprawiają, że potrzeba skutecznego budowania marki jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej, przedsiębiorcy mogą odnieść ogromne korzyści z maksymalnego wykorzystania mediów społecznościowych.

Wykorzystanie możliwości, jakie oferują takie serwisy jak Facebook, jest naprawdę wartościowe, zarówno z punktu widzenia budowania marki, jak i z perspektywy społecznej.

6. Zbuduj unikalną markę

Pomysł stworzenia unikalnej marki może wydawać się zniechęcający, ale przedsiębiorcy powinni postrzegać go jako okazję do wyróżnienia się na tle konkurencji i "bycia sobą".

Media społecznościowe to świetna platforma do zaprezentowania tego, co sprawia, że jesteś wyjątkowy jako właściciel firmy.

Potraktuj je jako kolejny kanał marketingowy, za pomocą którego przedsiębiorcy mogą promować podstawowe wartości i ideały, za którymi opowiadają się jako ludzie, a nie tylko właściciele firm.

7. Używaj odpowiednich hashtagów

Hashtagi to świetny sposób na zwiększenie obecności w mediach społecznościowych i przyciągnięcie większej liczby osób do Twojej firmy.

Warto zastanowić się, które tagi mogą być odpowiednie dla określonych postów, ale nie trzeba używać ich cały czas; istnieje coś takiego jak zbyt wiele hashtagów!

Dobrym podejściem jest ograniczenie się do trzech lub czterech tagów na post, maksymalnie.

8. Nie ignoruj treści wideo

Wielu przedsiębiorców uważa, że nie może samodzielnie tworzyć materiałów wideo, ponieważ nie wie, jak to zrobić, albo uważa, że nie wyglądałoby to wystarczająco profesjonalnie w kamerze.

W rzeczywistości jednak narzędzia takie jak Animoto sprawiają, że proces ten jest prosty i skuteczny; przedsiębiorcy powinni raczej z nich korzystać, niż unikać tworzenia materiałów wideo, ponieważ mogą one być świetnym sposobem na zaprezentowanie produktów itp. oraz skuteczniejsze angażowanie konsumentów.

9. Współpraca na platformach mediów społecznościowych

Współpraca na platformach mediów społecznościowych to dobra metoda na generowanie świeżych pomysłów i zwiększanie zasięgu.

Takie podejście może również prowadzić do nowych możliwości biznesowych dzięki współpracy; osoby angażujące się w takie działania przekonają się, że czasami z takiego przedsięwzięcia można wyciągnąć wiele korzyści, które nie mogłyby zaistnieć bez wstępnego porozumienia.

10. Postaw na marketing pull (nie push marketing)

Ważne jest, aby pamiętać, że media społecznościowe działają najlepiej, gdy marketerzy decydują się "przyciągać" swoich odbiorców, a nie "zmuszać" ich do podejmowania działań, których niekoniecznie chcą.

Jest to szczególnie istotne w przypadku kampanii, które uważają za konieczne wymagać od konsumentów pewnych rzeczy; im bardziej firmy naciskają na konsumentów, tym większa szansa, że zignorują oni prośby i nie zaangażują się w komunikaty.

Wybór marketingu przyciągającego polega na tym, aby odbiorcy chcieli się zaangażować i być częścią tego, co próbujesz osiągnąć. Odbywa się to poprzez skupienie się na tworzeniu prawdziwych relacji i ciężką pracę nad zapewnieniem, że komunikaty są istotne, aktualne i spersonalizowane, aby osiągnąć maksymalny efekt.

Sugerowana lektura: Różnica między marketingiem typu Push i Pull.

11. Wykorzystaj media społecznościowe do kierowania ruchu z powrotem na Twoją stronę internetową lub bloga

Jest to skuteczna strategia pomagająca firmom zwiększyć świadomość marki i wygenerować znaczący poziom ruchu na stronie.

Media społecznościowe pomagają również poprawić ogólny wynik SEO i zwiększają organiczne pozycje Twojej strony w wyszukiwarkach - DARMOWY ruch!

Korzystanie z mediów społecznościowych w celu zachęcenia odwiedzających do powrotu na stronę internetową lub bloga może przyjąć formę udostępniania linków w serwisach takich jak Facebook, Twitter, LinkedIn, itp. Może też obejmować pisanie dedykowanych artykułów publikowanych na blogach i stronach internetowych w celu budowania zainteresowania konsumentów.

To, jakie treści udostępniasz w mediach społecznościowych, zależy od Twojej marki i tego, co chcesz osiągnąć, ale ważne jest, aby pamiętać, że im bardziej istotne są dla konsumentów Twoje treści, tym bardziej prawdopodobne jest, że odwiedzą Twoją stronę internetową.

Ponadto, wszystkie psy gończe z mediów społecznościowych szczekają na niewłaściwe drzewo. Właściwa strategia marketingowa w mediach społecznościowych gwarantuje, że Twoja firma zaspokaja potrzeby ludzi, którzy nie wiedzą o Twoim istnieniu.

Jak dotrzeć do tych ludzi?

1) Zaoferuj coś za darmo na Facebooku, Twitterze i LinkedIn. Jeśli im się to spodoba, będą Cię śledzić.

2) Rozpocznij rozmowę i dodaj wartość. Jakie jest pytanie, na które wiesz, że oczekują odpowiedzi?

3) Nie dzwoń w ciemno. To sprawi, że Twoja firma zostanie oflagowana, a Ty szybko stracisz zwolenników.

4) Zbuduj bazę osób, które pasują do profilu Twojego idealnego klienta i wysyłaj im regularnie wartościowe treści - za darmo - aby zbudować z nimi zaufanie.

5) Po 6-12 miesiącach zacznij działać proaktywnie. Poproś swoją bazę danych o zrobienie czegoś dla Ciebie, ale niech to będzie dla nich łatwe do wykonania.

6) Płucz i powtarzaj. Kontynuuj rozmowę, budując jednocześnie zaufanie do swoich idealnych klientów.

7) Kiedy klienci będą potrzebować tego, co sprzedajesz, upewnij się, że jesteś w czołówce, ponieważ znają Cię, lubią i ufają Ci.

8) Kontynuuj rozmowę, będąc na bieżąco dzięki aktualizacjom w mediach społecznościowych.

9) Bądź uczciwy, przejrzysty i szczery. Ludzie potrafią wyczuć fałsz na kilometr!

12. Monitoruj swoją konkurencję na portalach społecznościowych

Przedsiębiorcy powinni rozważyć monitorowanie swoich konkurentów na platformach mediów społecznościowych, aby zyskać prawdziwą przewagę nad konkurencją.

W ten sposób firmy mogą zidentyfikować, co działa dobrze w przypadku konkretnych marek, aby pójść za ich przykładem lub spróbować czegoś innego, aby wyróżnić się z tłumu.

Takie podejście może również pomóc w dostrzeżeniu nowych możliwości, które nie byłyby możliwe, gdyby firmy pozostały w swoich komorach echa; dlatego warto wyjść na zewnątrz i uczyć się na sukcesach innych.

Kiedy lepiej poznasz swoich konkurentów, będziesz mógł tworzyć lepsze treści, które z większym prawdopodobieństwem zaangażują konsumentów i ostatecznie zwiększą ROI.

Wnioski

Media społecznościowe to dla przedsiębiorców ogromna szansa na dotarcie do nowych odbiorców, promowanie produktów/usług itp. uczenie się na sukcesach innych, nawiązywanie znaczących relacji z klientami i wiele innych.

Miejmy nadzieję, że powyższe sugestie zachęcą przedsiębiorców do jak najlepszego wykorzystania mediów społecznościowych i uzyskania większych korzyści z prowadzonych przez nich kampanii.

Czy uwzględniłbyś te wskazówki w swoich kampaniach? Daj nam znać, co o tym myślisz.

Story Page