Czy biznesy ekologiczne są opłacalne?

Możesz myśleć, że firmy dbają o zyski i że biznesmeni są chciwi i nieetyczni. Z biegiem lat, aż do dzisiaj, ta narracja brzmi fałszywie. Tak, kapitalizm ma swoich krytyków, którzy jako pierwsi wytykają palcami każdy zły przykład biznesowy.

Nie powinniśmy jednak ulegać złudzeniom, ponieważ czasy się zmieniają. Na każdą "złą" firmę, która istnieje, przypadają tysiące innych "dobrych" firm. Dobra firma posiada etyczny kompas, który zamiast skupiać się na maksymalizacji zysku, skupia się na czynieniu świata lepszym.

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy podważać zyski. Wręcz przeciwnie, zyski są równie istotne jak odpowiedzialność korporacyjna, ponieważ bez nich biznes nie jest zrównoważony.

Teraz pewnie zastanawiasz się, czy łatwo jest być etyczną, zrównoważoną firmą i jednocześnie zyskowną? Aby odpowiedzieć na to pytanie, posłużymy się przykładem firm zajmujących się żywnością ekologiczną.

Czym są firmy produkujące żywność ekologiczną

Żywność ekologiczna jest tradycyjnie uprawiana żywność bez użycia toksycznych substancji chemicznych, takich jak herbicydy i pestycydy. Zazwyczaj te chemikalia znajdują się na ciałach konwencjonalnie uprawianej żywności i uważa się, że są szkodliwe dla naszego zdrowia. Jednakże, to nie tylko obawy o zdrowie, które przyśpieszyły wzrost produkcji żywności ekologicznej na całym świecie, ale także odżywcze i środowiskowe.

Niektóre z korzyści płynących z żywności ekologicznej to:

  1. Bardziej odżywcza żywność. Badania wykazały, że żywność ekologiczna zawiera więcej witamin i minerałów niż jej konwencjonalne odpowiedniki.
  2. Lepszy smak. Zdrowa gleba daje lepsze plony. Ponadto, żywność ekologiczna bardziej dba o wartości odżywcze niż o wygląd i dlatego używa innych odmian.
  3. Bez GMO. Organizmy modyfikowane genetycznie (GMO) są obecne w łańcuchu pokarmowym już od dziesięcioleci. Pomimo ich użyteczności, nie wiemy jeszcze, jaki wpływ mają one na nasze zdrowie.
  4. Ochrona ekosystemu. Stosowanie mniejszej ilości pestycydów i herbicydów oraz płodozmianu pozwala zachować glebę i utrzymać równowagę w ekosystemach.
  5. Mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Stosowanie chemii rolniczej w rolnictwie konwencjonalnym zanieczyszcza glebę i nasze zasoby wodne.

Jednakże, stanie się ekologicznym biznesem nie jest łatwym zadaniem. Przedsiębiorstwa ekologiczne muszą najpierw uzyskać certyfikat ekologiczny poprzez trzyletni proces, w którym nie stosuje się żadnych środków chemicznych. Powstrzymanie się od stosowania chemikaliów oznacza, że trzeba wykonać więcej pracy ręcznej, takiej jak pielenie. Dodatkowe zapotrzebowanie na siłę roboczą prowadzi do zwiększenia kosztów w połączeniu z mniejszą wydajnością produkcji. Ten uciążliwy proces pracy i pieniędzy odstrasza wielu przedsiębiorców, którzy chcą założyć firmę produkującą żywność ekologiczną.

Zrównoważony rozwój i rentowność

Istnieje wiele przykładów firm, które odniosły sukces w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i przyjęły aktywną rolę w odpowiedzialności społecznej. Według naukowców, w rolnictwie ekologicznym jest miejsce na zysk, ale wymaga to wiele wysiłku. Jak dokładnie funkcjonują i zarabiają firmy ekologiczne, jeśli mają niższe plony i dodatkowe koszty pracy?

Jak można się spodziewać, koszt zakupu produktu ekologicznego jest wyższy niż koszt zakupu jego konwencjonalnego odpowiednika. Jest to zła wiadomość dla przedsiębiorstw ekologicznych na całym świecie, szczególnie jeśli chodzi o konsumentów zwracających uwagę na cenę. Mimo to wielu konsumentów jest gotowych zapłacić około 30% więcej, aby kupić produkt ekologiczny. Innymi słowy, wolą oni zapłacić trochę więcej za lepszą jakość produktów i ochronę środowiska.

Ta dodatkowa cena pokrywa zarówno koszty całego cyklu produkcyjnego, jak i koszty poniesione w wyniku strat produkcyjnych. Straty w produkcji oblicza się na około 20% całkowitego plonu. Ogólnie rzecz biorąc, różnica w rentowności rolników ekologicznych w stosunku do konwencjonalnych wynosi od 22%-35%.

Ale jeśli to prawda, to dlaczego nie ma więcej rolników ekologicznych? Wyjaśnię to, odsyłając Państwa do tej części artykułu, w której mowa jest o certyfikacji ekologicznej. Rolnik ekologiczny może być rentowny tylko dzięki dodatkowym pieniądzom lub premiom, które konsumenci płacą za te produkty. Jednak bez certyfikatu ekologicznego (proces ten trwa trzy lata) nie można sprzedawać swoich produktów jako ekologicznych, a więc po niższej cenie i ze stratą.

Właśnie z tego powodu Unia Europejska oferuje rolnikom zachęty do inwestowania w rolnictwo ekologiczne.

Instytut Rozwoju Przedsiębiorczości (iED) jest partnerem konsorcjum ROSE w ramach programu Erasmus+, które promuje zrównoważone praktyki i pomaga firmom ekologicznym odnieść sukces.

Aby dowiedzieć się więcej o partnerstwie ROSE i o tym jak pomaga ono rozwijać się firmom ekologicznym, kliknij tutaj.

Story Page