Jak uatrakcyjnić maluchowi wakacje?

Nie wiesz, gdzie zabrać pociechę na wakacje, by zapewnić jej doskonały czas pełny nauki, poznawania świata i doskonałej zabawy? A może zostajesz na wakacje w domu i szukasz ciekawego, aktywnego sposobu spędzania czasu, którym zarazisz malucha? Jeśli podejmowanie tego typu decyzji sprawia ci problem, w tym artykule dowiesz się, jak wymyślać atrakcje dla dziecka, by nie tylko doskonale się bawiło, ale również odpowiednio się rozwijało i poznawało świat.

Wyjazd na wakacje

Wybranie odpowiedniego miejsca na wyjazd to zadanie trudniejsze, niż mogłoby się wydawać, szczególnie jeśli wybierasz się z małym dzieckiem. Oprócz zadbania o wygodny transport, dobrą lokalizację noclegu i ciekawe zajęcia na czas, jaki zamierzasz w danym miejscu spędzić, trzeba również zorientować się, czy miejscowość, jak i samo miejsce, gdzie się zatrzymacie, będzie przystosowane do potrzeb malucha. By to zrobić, należy pamiętać i kilku istotnych sprawach:

  • Dojazd – w jego przypadku należy zadbać o odpowiedni transport dla dziecka. Jeśli wybierasz się w podróż własnym samochodem, problem staje się prostszy do rozwiązania. Wystarczy kupić odpowiedni fotelik dla malucha oraz środek transportu na miejscu, na przykład wózek bądź rowerek biegowy, dzięki któremu łatwiej będzie wam się wspólnie spacerowało. Jeśli jednak na miejsce udajesz się pociągiem, autokarem, samolotem bądź innym środkiem transportu, musisz zadbać nie tylko o bagaż, ale również upewnić się, że dany pojazd będzie miał niezbędne zabezpieczenia dla dziecka, w przeciwnym wypadku musisz zadbać o nie samodzielnie;
  • Nocleg – również w tym przypadku należy wcześnie zorientować się w ofercie noclegowni. Nie wszystkie z nich, szczególnie te, gdzie wynajmuje się pokoje w domach wielorodzinnych, chętnie przyjmują niemowlaki ze względu na związany z nimi hasał. Nie wszędzie znajdziesz również łóżeczka, krzesełka do jedzenia, nocniki i inne akcesoria dla dzieci, które niezbędne będą do opieki. Dowiedz się więc wcześniej, na co możesz liczyć ze strony gospodarzy, a resztę akcesoriów zabierz ze sobą. Jeśli nie jesteś w stanie wziąć ich tak wiele, porozmawiaj z gospodarzem albo poszukaj innego noclegu. Nie warto ryzykować, że w nieodpowiednich warunkach dziecku coś się stanie;
  • Atrakcje – wakacje to nie tylko zwiedzanie ciekawych miejsc, to również czas, który spędzacie razem w rodzinny zaciszu. Dzieci jednak i w tym okresie potrzebują odpowiednich bodźców, by się nie nudzić. Warto więc dowiedzieć się, czy w miejscu, gdzie się zatrzymasz, bądź w jego okolicach, są place zabaw, wypożyczalnie sprzętu dla dzieci czy basen ogrodowy, z którego mogą korzystać wynajmujący pokoje na danym terenie. To niezwykle istotne, by zadbać o odpowiednią rozrywkę i dawkę ruchu dziecka. Dzięki odpowiednio zagospodarowanemu czasowi będziesz mieć okazję, by odpocząć w cieniu w wygodnym leżaku, obserwując, jak twoja pociecha miło spędza czas na zabawie z rówieśnikami.

Wakacje w domu

Jeśli nie przepadasz na wyjazdami, bądź z jakiegoś powodu nie możesz sobie na takowy pozwolić, nic straconego. Również we własnej okolicy można zapewnić dzieciom wspaniałe wakacje. Dla tych starszych, przedszkolaków i pociech w wieku szkolnym, organizowane są w szkołach specjalne zajęcia, nazywane „letnią szkołą” czy „białą szkołą”. W godzinach pracy nauczyciele zajmują się dziećmi, organizując im czas w taki sposób, by mogły się czegoś dowiedzieć, zobaczyć coś nowego, nauczyć się przydatnych umiejętności, ale również doskonale się bawić. Warto więc zapisać dziecko na tego typu zajęcia, bowiem w trakcie ich trwania za symboliczną opłatą można udać się do muzeum, na basen czy ciekawe warsztaty dla dzieci.

Jeśli twoja pociecha nie przepada za zajęciami zorganizowanymi, możesz wymyślić dla niej rozrywkę we własnym zakresie. W każdym miejscu zamieszkania, czy to w jego bliskiej okolicy, czy nieco dalej, znajdą się ciekawe zabytki, muzea bądź inne miejsca, gdzie wspólnie możecie zobaczyć coś nowego. Latem organizowanych jest również wiele pikników tematycznych, zajęć bibliotecznych i kulturalnych, w których można wziąć udział za darmo, dlatego warto rozejrzeć się wokół, sprawdzić lokalne strony internetowe pod kątem atrakcji dla dzieci i zadbać o to, by wakacje nie ograniczały się do codziennych zabaw na podwórku, ale stały się niezwykle atrakcyjnym, pełnym emocji i nowości czasem, z którego twój maluch wyniesie mnóstwo radości, wiedzy, umiejętności i miłych wspomnieć oraz odpocznie od przedszkolnej i szkolnej codzienności, ładując baterie, by w kolejnym roku szkolnym mieć siłę, by coraz prężniej się rozwijać.

Pamiętaj również o tym, by bawić się ze swoją pociechą. Wspólny czas z rówieśnikami jest oczywiście niezwykle ważny. Pozwala maluchom rozwijać umiejętności społeczne i daje szanse nawiązywać przyjaźnie, które dają pewność siebie i pozwalają poczuć się zrozumianym. Jednak czas z rodzicami jest równie ważny. Dlatego też pamiętaj o tym, by znaleźć czas na wspólną zabawę z dzieckiem, czy to na placu zabaw, czy w domowym zaciszu przy wciągającej grze planszowej, dbając o wasze dobre relacje.

 

Materiał zewnętrzny

Story Page