Ostateczny przewodnik po możliwościach zatrudnienia osób niepełnosprawnych

Możliwości zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych są niezbędne, aby mogły one prowadzić sensowne życie. W końcu osoby niepełnosprawne nie różnią się zbytnio od osób pełnosprawnych i mają prawie takie same cechy. Są to mężczyźni i kobiety w różnym wieku, mieszkający w miastach i na wsi, o odmiennych osobowościach, ale posiadający te same zdolności, aspiracje i pragnienia.

Rodzaj niepełnosprawności wpływa na rodzaj pracy, jaką może wykonywać osoba niepełnosprawna. To, czy dana osoba jest niepełnosprawna intelektualnie czy fizycznie, jest ważne, ale nie jest decydujące.

Osoby niepełnosprawne mogą nadal posiadać umiejętności i zdolności wymagane do wykonywania pracy lub zdobywania wiedzy. Ale aby to osiągnąć, muszą nauczyć się żyć ze swoją niepełnosprawnością, zaakceptować ją i żyć niezależnie na tyle, na ile są w stanie.

Dlaczego możliwości zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych są ważne?

Prawo do pracy jest podstawowym prawem człowieka zapisanym w konstytucjach narodowych i Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Jednocześnie w powyższych dokumentach lub w prawie krajowym i unijnym można znaleźć klauzule o niedyskryminacji, które chronią pracowników przed różnymi formami dyskryminacji, w tym przed niepełnosprawnością.

Przepisy te pomagają wszystkim osobom niepełnosprawnym, które chcą prowadzić godne i produktywne życie z dala od świadczeń rządowych. Chociaż świadczenia rządowe są niezbędne do zapewnienia godnego życia wielu osobom niepełnosprawnym, to jednak w niewielkim stopniu zapewniają im bardziej satysfakcjonujące życie.

Dla wielu z nich posiadanie zatrudnienia i codzienna praca nie tylko zapewniają dochód, ale są także doskonałym narzędziem uczestnictwa w życiu społecznym. Z tego powodu możliwości zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych są niezbędne dla ich integracji społecznej w naszym społeczeństwie.

Inna niepełnosprawność, inne możliwości

Pomimo ochrony praw pracowniczych osób niepełnosprawnych, nadal istnieje wiele uprzedzeń dotyczących tych osób. Pracodawcy zazwyczaj niechętnie zatrudniają osoby niepełnosprawne, ponieważ zazwyczaj wymagają one specjalnych udogodnień w miejscu pracy.

Kiedy chcemy mówić o miejscach pracy dla osób niepełnosprawnych, należy wyjaśnić, że różne rodzaje niepełnosprawności oznaczają różne możliwości.

Na przykład, osoba niewidoma nie może efektywnie wykonywać pracy, którą może wykonywać osoba niesłysząca i odwrotnie. Dlatego też, mimo że chcemy uwzględniać możliwości zatrudnienia osób niepełnosprawnych, nie wszystkie zawody mogą być wykonywane przez wszystkich. Dlatego osoby te muszą skupić się na konkretnych rodzajach pracy, w których ich niepełnosprawność nie jest jednocześnie utrudnieniem.

Nowa fala

W przeszłości osoby niepełnosprawne miały ograniczone możliwości pracy i utrzymywały się głównie z zasiłków państwowych. Niestety, ponieważ przez wiele lat było to normą, stworzyło to kulturę świadczeń, która okazała się szkodliwa dla ich praw i dobrobytu.

Na szczęście wydaje się, że sytuacja ta ulega zmianie. W miarę jak nasze społeczeństwo dąży do większej integracji osób niepełnosprawnych, jednocześnie osoby te wydają się bardziej nieugięcie domagać się swojej pozycji w społeczeństwie na równi z innymi.

W ciągu ostatnich kilku lat na szczeblu europejskim podjęto wiele kroków w dobrym kierunku. Integracja społeczna osób niepełnosprawnych nabrała nowej dynamiki w tworzeniu możliwości zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych. Niezależnie od tego, czy jest to wymuszane przez państwo, czy też wynika z polityki firmy, przedsiębiorstwa zaczęły zdawać sobie sprawę, że zatrudnienie osób niepełnosprawnych pomaga im na różne sposoby.

Idealne miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych

Mając nadzieję, że nie zanudziliśmy Państwa, przedstawiając tło tej krytycznej kwestii i umieszczając naszą dyskusję w kontekście, nadszedł czas, aby przejść do naszego głównego pytania. Jakie są najlepsze możliwości zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych? Dowiedzmy się tego.

1. Przedsiębiorczość

Wraz z postępem technologii w komunikacji i cloud computing, zwłaszcza w czasie pandemii, prowadzenie firmy z zacisza własnego domu nigdy nie było łatwiejsze. Bycie przedsiębiorcą z domu jest istotne dla osób niepełnosprawnych, ponieważ mogą one mieć własną dostępną przestrzeń dopasowaną do ich potrzeb.

W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości rozpoczęcia działalności gospodarczej, takich jak założenie sklepu internetowego lub odsprzedawanie przedmiotów online na platformach takich jak Amazon czy eBay. Wszystko, czego potrzebujesz, to znaleźć opłacalny pomysł na biznes, który możesz wykonywać w domu. Bycie swoim własnym szefem zwiększa poczucie własnej wartości, gwarantuje zatrudnienie i pomaga osiągnąć znaczące zyski finansowe.

2. Coding

Kodowanie jest jednym z obecnych najlepszych umiejętności cyfrowych dla kogoś ze znacznym popytem w świecie pracy. Dlatego właśnie kodowanie jest jedną z najlepszych możliwości zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych. Nauka kodowania jest dostępna dla prawie każdego, nawet dla osób niewidomych.

Podobnie jak w przypadku posiadania firmy domowej, kodowanie oferuje elastyczność i może być praktycznie wykonywane z dowolnego miejsca na świecie.

3. Wsparcie klienta

Zwłaszcza podczas pandemii COVID-19, która spowodowała zakłócenia w wielu branżach, istniało wyraźne zapotrzebowanie na stanowiska związane z obsługą klienta. Początki pracy jako agent obsługi klienta są zazwyczaj łatwe, wymagają podstawowych umiejętności informatycznych i skutecznego komunikowania się. Oczywiście, praca ta nie będzie odpowiednia dla osób z wadą słuchu, ale poza tym jest to odpowiednia praca dla osób niepełnosprawnych, którą można szybko wykonywać w domu.

4. Nauczanie

Sektor edukacyjny może zaspokoić potrzeby zatrudnienia wielu osób niepełnosprawnych. Zostając nauczycielami, osoby te nie tylko wykonują sensowną pracę, ale także służą jako wzór do naśladowania dla młodego pokolenia. Młode dzieci muszą zobaczyć, że niepełnosprawność nie jest czymś, co należy odrzucać, i że nadal można prowadzić aktywne życie społeczne i zawodowe.

Inne pomysły na pracę związane z nauczaniem to opieka nad dziećmi i udzielanie korepetycji. Osoby niepełnosprawne mogą przekształcić swoje domy jako takie, aby pomieścić potrzeby dzieci do zabawy i nauki.

5. Artyści

Beethoven był niewidomy, ale nie przeszkodziło mu to w zostaniu jednym z najbardziej podziwianych kompozytorów na świecie. Zostanie artystą może wydawać się zniechęcającym pomysłem. Jednak wiele przykładów dowodzi, że talent i chęć osiągnięcia sukcesu mogą pokonać wszelkie przeszkody narzucone przez niepełnosprawność.

Niektóre przykłady możliwości zatrudnienia osób niepełnosprawnych w sektorze artystycznym obejmują:

  • Projektanci graficzni
  • Redaktorzy wideo
  • Dramaturgów
  • Muzycy
  • Powieściopisarze/pisarze
  • Fotografowie
  • Aktorzy

Podsumowanie

Niepełnosprawność jest podstawową i powszechną kwestią społeczną, z którą stykamy się codziennie w naszym życiu. Nawet jeśli upośledzenie nie dotyka nas bezpośrednio, to z pewnością w naszym otoczeniu jest ktoś, kto ma jakąś niepełnosprawność. Dlatego powinniśmy być wrażliwi na tę kwestię. Niestety, w wielu przypadkach, zwłaszcza w przeszłości, osoby niepełnosprawne były traktowane jak obywatele drugiej kategorii. Począwszy od najprostszego przykładu poruszania się po mieście, po chodzenie do szkoły, osoby niepełnosprawne były w zasadzie pozbawione możliwości prowadzenia aktywnego i społecznego życia.

Jednakże, dzięki wieloletniej pracy aktywistów na rzecz praw osób niepełnosprawnych, nastąpiła zmiana w kierunku bardziej integracyjnego społeczeństwa, które w większym stopniu bierze pod uwagę, przy planowaniu, te wrażliwe osoby.

Co najważniejsze, wraz z dojrzewaniem technologii i społeczeństwa, osoby niepełnosprawne mają teraz większe możliwości prowadzenia aktywnego, satysfakcjonującego i samodzielnego życia poprzez zatrudnienie w odpowiednich miejscach pracy dla osób niepełnosprawnych.

Wkład projektu europejskiego Skills+ w integrację zawodową osób niepełnosprawnych

Skills+ to europejski projekt w ramach programu Erasmus+ poświęcony ukazywaniu talentów osób niepełnosprawnych w celu zwalczania istniejących uprzedzeń. Równocześnie Instytut Rozwoju Przedsiębiorczości (iED) i jego partnerzy chcą szkolić te osoby i wyposażyć je w umiejętności niezbędne do udanego życia zawodowego.

Skills+ to przede wszystkim konkurs i platforma dla wszystkich osób niepełnosprawnych w obszarze europejskim. W tym konkursie uczestnicy mogą pokazać światu, że ich niepełnosprawność nie jest tym, co definiuje ich jako jednostki. Są to ludzie pracowici, którzy mogą być inspiracją dla nas wszystkich.

Dla tego konkursu Skills+ zdefiniował następujące kategorie zawodowe jako idealne sektory z miejscami pracy dla osób niepełnosprawnych:

  • Zielone miejsca pracy
  • Hospitality
  • Elektryk
  • IT
  • Zdrowie i opieka społeczna

Jeśli jesteś zainteresowany, aby dowiedzieć się więcej o konkursie Skills+, powinieneś odwiedzić jego oficjalną stronę internetową.

Jeśli chcesz zostać partnerem iED w projektach europejskich związanych z integracją społeczną, nie wahaj się z nami skontaktować.


Story Page