6 Zmieniające życie zawody dla osób z ADHD

Osoby z ADHD zazwyczaj na początku swojej kariery zawodowej mają problemy ze znalezieniem pracy odpowiedniej do ich stanu. Z tego powodu muszą być świadome swoich pasji, umiejętności, ale także tego, co trzeba zrobić, aby żyć z mózgiem z ADHD.

Osoby ze zdiagnozowanym ADHD uczą się wyzwań związanych z życiem z nim od najmłodszych lat. Jest ono często diagnozowane w latach szkolnych, ponieważ bezpośrednio wiąże się z wynikami w szkole lub ogólnym zachowaniem ucznia w klasie. Z tego powodu, próbując radzić sobie z codziennym życiem, od najmłodszych lat uczą się, co najlepiej sprawdza się w ich przypadku.

Dorastanie nie jest wyjątkiem. Nawet jeśli badania pokazują, że objawy ADHD stają się mniej powszechne w dorosłych, nie zawsze tak jest. Dorośli z ADHD mają tendencję do rozkwitu i osiągnąć swój pełny potencjał w określonych warunkach, które można prześledzić w pracach wymienionych w tym artykule.

Co to jest ADHD?

ADHD oznacza zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi i jest jednym z najczęstszych zaburzeń behawioralnych i neurorozwojowych. Większość przypadków ADHD występują u dzieci i zazwyczaj, objawy ADHD rozpraszają się z wiekiem.

Jednakże, nie jest niczym niezwykłym, aby zobaczyć dorosłych cierpiących na ciężkie przypadki ADHD też. Ci dorośli muszą się bardzo starać, aby ich ADHD nie utrudniało im życia społecznego lub zawodowego. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźli oni odpowiednią pracę dla osób z ADHD.

Tym, co odróżnia mózg z ADHD od "normalnego" są problemy z koncentracją, nadpobudliwość i impulsywność.

Skupienie się na zadaniu staje się trudne, ponieważ mózg jest stale ścigany i rozproszony. Osoby nadpobudliwe mają trudności z zachowaniem spokoju i pozostaniem w pozycji siedzącej, chcą być w ruchu i poczuć przypływ adrenaliny. Wreszcie, impulsywność jest robienie pochopnych działań bez większego zastanowienia, które mogą prowadzić do nieprzewidywalnych zachowań.

Czy ADHD jest niepełnosprawnością?

Niektóre kraje na całym świecie uważają ciężkie przypadki ADHD za niepełnosprawność. To nie jest złe, ponieważ ciężkie przypadki mają problemy z normalnym funkcjonowaniem nawet z lekami. W rezultacie, ludzie ci są również uprawnieni do otrzymywania świadczeń od państwa, ponieważ ich perspektywy zawodowe są poważnie utrudnione.

Niemniej jednak, tylko niewielka część przypadków ADHD jest ciężka. Dlatego osoby cierpiące na łagodniejsze przypadki powinny być w stanie poradzić sobie w życiu codziennym bez problemu. W takich przypadkach osoby te muszą zrozumieć, jak ADHD wpływa na ich mózgi, ponieważ nie każdy wykazuje takie same objawy.

Krytyczne jest, aby zidentyfikować swoje najsilniejsze umiejętności i co lubią robić najbardziej. Ta autorefleksja pomoże im znaleźć pracę dostosowaną do cech ADHD, z której mogą być zadowoleni i wykonywać ją efektywnie.

Jakie zawody są dobre dla osób z ADHD?

Ze względu na objawy, które pochodzą z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, nie wszystkie są przyjazne ADHD miejsc pracy. Dlatego praca, której ktoś szuka, powinna mieć określone cechy, które są znane, aby pomóc osobie z ADHD rozwijać się w miejscu pracy, takich jak:

  • wysoka intensywność,
  • szybkie tempo,
  • i ultra-strukturalne środowisko.

Ponadto, mając ADHD również pomóc wiedzieć, jakie miejsca pracy, aby uniknąć. Zazwyczaj, ponieważ osoby te preferują szybsze tempo pracy, powinny unikać miejsc pracy, które są:

  • Nudne,
  • Nudne,
  • Powtarzające się,
  • Siedząca

Po zidentyfikowaniu cech, które odróżniają dobrą pracę od złej, jeśli chodzi o ADHD, zobaczmy niektóre z najlepszych miejsc pracy dla osób z ADHD tam są.

6 zawodów, które są idealne dla osób z ADHD

Istnienie jednego rozmiaru pasującego do wszystkich miejsc pracy dla osób z ADHD, ale niestety nie jest tak w tym przypadku. Zasady, które dotyczą reszty pracowników mają zastosowanie również w tym przypadku. Tak więc, jeśli masz ADHD, najlepszym miejscem do rozpoczęcia poszukiwania pracy jest znalezienie tego, co chcesz robić.

Na przykład, możesz być pasjonatem środowiska. Jeśli to prawda, znalezienie pracy, która utrzymuje cię w kontakcie z naturą, byłoby najlepszym wyborem, ponieważ nic nie może pokonać pasji w pracy. Ideałem jest połączenie naszych pasji z naszą karierą, aby zawsze cieszyć się tym, co robimy.

Niestety, nie wszyscy z nas są świadomi swoich pasji i ta lista zawodów dla osób z ADHD jest o tych, którzy są jeszcze znaleźć swoje własne. Możesz użyć poniższej listy, aby zidentyfikować nowe ścieżki kariery, które pozwolą Ci odkryć swój pełny potencjał i umieścić swoje naturalne umiejętności do pracy.

1. Nauczyciel

Bycie nauczycielem z ADHD jest ogromnym plusem, zwłaszcza dla swoich uczniów. Tacy nauczyciele mogą zauważyć uczniów z ADHD łatwiej, zrozumieć ich wyzwania, i dostosować się do ich potrzeb. Jednakże, nauczanie z ADHD nie jest gładka żegluga.

Po pierwsze, powinieneś znaleźć radość w pracy z dziećmi, ponieważ mogą one naprawdę przetestować swoją cierpliwość i skupienie na ważnych zadaniach. Ale twoja dynamiczna i niespokojna osobowość powinna z łatwością przyciągnąć uwagę twojej klasy.

2. Szef kuchni

Aby zostać dobrym szefem kuchni, powinieneś mieć pasję do jedzenia. Jest to praca dla osób z ADHD, ponieważ profesjonalne kuchnie są szybkie i dynamiczne środowiska, w którym mogą się rozwijać. Ponadto, jest to bardzo praktyczny zawód z dużą ilością ruchu. Przepisy mogą być takie same, ale wszystkie są przedmiotem ulepszeń.

3. Fryzjer

Tak samo jak wyżej, praca jako fryzjer gwarantuje, że nigdy nie będziesz się nudzić. Chodzisz w górę i w dół przez cały czas cięcia, mycia, zamiatania lub suszenia włosów. Każdy klient to nowe doświadczenie, ponieważ każdy ma inne wymagania co do fryzury.

4. Właściciel małego biznesu

Bycie właścicielem małego biznesu to zawsze walka, a nuda nie jest słowem, którego można użyć do jej opisania. Przede wszystkim możesz realizować swoje pasje, np. sprzedawać swoje rękodzieło. To, co czyni ją atrakcyjną dla kogoś z ADHD, to elastyczne godziny pracy i potrzeba ciągłego strategizowania, aby wyprzedzić konkurencję.

5. Artysta

Impulsywność i dezorganizacja, które charakteryzują kogoś z ADHD, sprawiają, że wielcy artyści. Wiele osób nie może pracować pod presją lub w szybkim tempie, konkurencyjnym i chaotycznym środowisku, takim jak teatr na przykład. Ale to tworzy idealne środowisko dla artystów z ADHD, aby prosperować.

6. Sportowiec

Sport przyciąga wielu ludzi od najmłodszych lat. Niektórzy stają się sportowcami tylko po to, aby przejść swój czas lub jako pretekst do ćwiczeń więcej. Ale dla niektórych, jak tych, którzy mają ADHD, uprawianie sportu jest konieczne, aby spędzić swoją energię i czuć się bardziej swobodnie. Oczywiście, zawsze można uprawiać sport jako amator. Ale jeśli twój ADHD towarzyszy również zdolności fizyczne, które są krytyczne dla swojego sportu, nie ma wymówki, aby nie iść profesjonalny.

Wnioski

ADHD jest bardziej powszechne niż nam się wydaje. W zależności od stopnia nasilenia każdego ADHD może mieć również negatywny wpływ na jednostki, a co najważniejsze na ich perspektywy zawodowe. Osoba, u której zdiagnozowano ADHD powinna najpierw uświadomić sobie swoje pasje. Następnie, jakiego typu zawody wydają się być bardziej odpowiednie dla osób z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Znając je, mogą one odpowiednio wcześnie skupić się na konkretnych profesjach, nie tracąc czasu na eksperymenty i unikając uczucia frustracji.


Praca w ramach projektu "In Touch" Erasmus+

Projekt In Touch chce zniwelować różnice w możliwościach, które istnieją dla osób niepełnosprawnych. Projekt koncentruje się na młodych osobach niepełnosprawnych, aby zapewnić im niezbędne umiejętności w zakresie przedsiębiorczości, aby rozpocząć swoje przedsięwzięcia. Projekt ten przyczynia się do zapewnienia osobom niepełnosprawnym niezbędnych możliwości uczenia się i pomaga im w samozatrudnieniu i autonomii. W ten sposób unikną stygmatyzacji i uprzedzeń społecznych, których wiele miejsc pracy jest pełnych.

Czy jesteś zainteresowany wpływem na zatrudnienie i niepełnosprawność w UE w nadchodzącej dekadzie? iED jest doświadczonym partnerem w europejskich projektach integracji społecznej, który wniesie wartość dodaną do Twojego konsorcjum projektowego.

Jeśli szukasz doświadczonego partnera i lidera do swojego projektu unijnego dotyczącego niepełnosprawności, zostań naszym partnerem dla zwycięskiego konsorcjum.

Story Page