Trendy i statystyki dotyczące wideo w mediach społecznościowych w 2022 r.

Filmy wideo w mediach społecznościowych stały się obecnie głównym rodzajem treści na platformach społecznościowych. Gdy przeglądasz swoje kanały na Instagramie lub Twitterze, na pewno znajdziesz tam wideo, które czeka na kliknięcie - czy to edukacyjne wideo marketingowe od marek, czy też memy, o których ostatnio wszyscy mówią.

Każdego dnia na Twitterze odnotowuje się ponad 2 miliardy wyświetleń wideo. Co najmniej 40% wszystkich użytkowników Instagrama (1 miliard) tworzy codziennie filmy za pośrednictwem Stories. Również na Facebooku każdego dnia odbywa się ponad 4 miliardy wyświetleń wideo. Wszystkie te oszałamiające liczby oznaczają coś dla marketerów: filmy wideo w mediach społecznościowych powinny być istotną częścią ich ogólnej strategii marketingu cyfrowego.

Ponieważ użytkownicy mediów społecznościowych uwielbiają treści wideo, dzisiejsi bystrzy marketerzy nie powinni pozostawiać kamienia na kamieniu, jeśli chodzi o wymyślanie przyciągających uwagę i istotnych treści z wykorzystaniem filmów wideo. Jednym z najlepszych sposobów, aby to zrobić, jest zrozumienie branży i konkurencji.

Aby pomóc Ci w przygotowaniu kolejnych kampanii i osiągnięciu lepszych wyników, wymieniliśmy kilka najgorętszych trendów w mediach społecznościowych w zakresie wideo wraz ze statystykami.

Trend nr 1. Królują krótkie formy wideo

TikTok, Instagram Reels, Facebook Stories, YouTube Shorts - wszystkie popularne funkcje w popularnych mediach społecznościowych wykorzystują krótkie formy wideo. Być może widziałeś już krótkie zwiastuny swoich ulubionych filmów w tych funkcjach.

Krótkie filmy wideo mają najwyższy wskaźnik ROI spośród wszystkich strategii marketingowych w mediach społecznościowych, ponieważ 30% marketerów planuje zainwestować w te łatwe i szybkie do stworzenia filmy w 2022 roku.

W końcu ludzka uwaga jest coraz krótsza. Z uwagi na 8-sekundowy czas koncentracji uwagi, filmy marketingowe zawsze powinny być krótkie i słodkie. Kluczem do tego jest przyciągnięcie uwagi użytkowników mediów społecznościowych w ciągu kilku pierwszych sekund.

Trend #2. Użytkownicy mediów społecznościowych uwielbiają filmy oparte na historii

Jak już pewnie zauważyłeś, większość virali opowiada historie. Sprawiają, że widzowie coś czują - czy to smutek, radość, inspirację, itp. Kiedy widzowie odczuwają określone emocje, chętnie dzielą się filmem, aby przekazać tę wiadomość swoim zwolennikom. Stąd właśnie wzięły się wirusowe filmy wideo.

Ponad 80% klientów chce, aby marki opowiadały historie. Oznacza to, że wykorzystywanie filmów wideo wyłącznie do przedstawiania produktów lub usług, chwalenia się wspaniałymi funkcjami, wymieniania korzyści, nie sprawdza się już w dzisiejszym cyfrowym krajobrazie.

Zamiast tego należy wykorzystać metodę storytellingu, aby zawrzeć informacje w dobrze przekazanej narracji, którą można się dzielić. W ten sposób Twoje komunikaty staną się mniej nachalne, a kontakt z użytkownikami mediów społecznościowych będzie bardziej znaczący.

Trend #3. Filmy na żywo są potężnym narzędziem angażującym

Filmy na żywo istnieją już od jakiegoś czasu, ale nadal są jednym z najskuteczniejszych sposobów angażowania użytkowników mediów społecznościowych, zwłaszcza marek.

W rzeczywistości 82% użytkowników woli wideo na żywo od postów na portalach społecznościowych. Ma to sens, ponieważ użytkownicy mediów społecznościowych mogą w czasie rzeczywistym uzyskać odpowiedzi na konkretne pytania, dopasowane do ich potrzeb.

Ponadto, ten nieedytowany rodzaj wideo jest idealny, aby dać widzom bardziej autentyczne i "prawdziwe" spojrzenie na to, co robisz za kulisami - czy to jak powstają Twoje produkty, czy też jak wygląda dzień z życia Twoich pracowników. Pomaga to również uczłowieczyć markę i sprawić, że staje się ona bardziej zrozumiała dla użytkowników mediów społecznościowych.

Trend #4: królują scrappy videos

Obecnie użytkownicy mediów społecznościowych chętniej udostępniają na swoich kanałach filmy wyglądające jak domowe roboty niż profesjonalnie wykonane. Dzieje się tak dlatego, że mają poczucie autentyczności i pokrewieństwa z tymi filmikami, które nie traktują siebie zbyt poważnie.

Przyjrzyj się filmom, które marki zamieszczają w swoich Stories lub Reels; większość z nich jest zrobiona bezpośrednio z kamer ich smartfonów.

Tylko za pomocą kamery smartfona i prostego narzędzia do edycji wideo można stworzyć filmy, które będą wyglądały tak dobrze, jak te stworzone przez profesjonalnych twórców. Kluczem do sukcesu jest skupienie się na jakości przekazywanego komunikatu, a nie na jego jakości.

Nie oznacza to jednak, że trzeba zrezygnować z profesjonalnych usług produkcji wideo. Nadal możesz z nich korzystać, aby nadać swojej marce bardziej profesjonalny wygląd i wrażenie w dłuższej perspektywie.

Trend #5: Wertykalne filmy wideo są niezbędne dla marketerów w mediach społecznościowych

Ponad 85% z 5,27 miliarda użytkowników telefonów komórkowych korzysta z mediów społecznościowych, a liczba ta stale rośnie. Teraz, gdy telefony komórkowe stały się jednym z najpopularniejszych urządzeń do konsumpcji treści online, oznacza to, że musisz zoptymalizować swoje filmy wideo z mediów społecznościowych pod kątem konsumpcji mobilnej.

Większość ludzi trzyma telefon pionowo podczas oglądania filmów w mediach społecznościowych, dlatego najlepiej jest zoptymalizować tę orientację, aby zapewnić widzom lepsze wrażenia.

Poza tym większość platform społecznościowych ma już pionowe formaty wideo. Na przykład Reels na Instagramie i Stories na Facebooku to formaty wideo o orientacji pionowej.

Podsumowując: Twórz swoje filmy wideo w mediach społecznościowych już teraz

Filmy wideo w mediach społecznościowych to ciekawe rodzaje treści, które przemawiają do współczesnych użytkowników mediów społecznościowych. Ich piękno polega na tym, że są łatwe i szybkie do stworzenia. Dlatego ta strategia jest atrakcyjna zarówno dla małych firm z niewielkim budżetem, jak i dla dużych korporacji. Po zapoznaniu się z najnowszymi trendami, teraz rozumiesz, w jaki sposób użytkownicy mediów społecznościowych konsumują filmy wideo i co możesz zrobić, aby do nich dotrzeć.

Dzięki uprzejmości: Breadnbeyond

Autor

Andre Oentoro jest założycielem Breadnbeyond, wielokrotnie nagradzanej firmy zajmującej się explainer video. Pomaga firmom zwiększyć współczynnik konwersji, zamknąć więcej sprzedaży i uzyskać pozytywny ROI z explainer video (w tej kolejności).

Twitter: @breadnbeyond

Email: andre@breadnbeyond.com

LinkedIn: Andre Oentoro

Story Page