Światowe Forum Ekonomiczne co roku śledzi równość płci poprzez globalny raport na temat różnic między płciami. Aby osiągnąć parytet płci w skali globalnej, konieczne jest udokumentowanie istniejących warunków nierówności i ich postępu w poszczególnych krajach.
Śledzenie równości płci: 4 wskaźniki podsumowujące
W raporcie Global Gender Gap 2020 wskazano cztery wskaźniki, które mogą mierzyć nierówności między płciami. Wskaźniki, które mogą ocenić obecną sytuację to:
- Upodmiotowienie polityczne: Indeks ten wskazuje postęp w kierunku upodmiotowienia kobiet i dziewcząt. Jest to wskaźnik prezentujący największą nierównowagę płci. Oczywiste jest, że kobiety nie są wystarczająco reprezentowane w krajobrazie politycznym państw. Fakt ten wskazuje, że polityka na arenie międzynarodowej jest głównie skoncentrowana na mężczyznach.
- Zdobycie wykształcenia: Dokumentowanie dostępności edukacji dla obu płci również pokazuje brak równowagi. Różnica wydaje się różnić w zależności od etapu edukacji. Jednakże częstymi okolicznościami pogarszającymi sytuację są: dyskryminacja ze względu na płeć, podejmowanie obowiązków domowych i zawieranie małżeństw przed osiągnięciem pełnoletności.
- Zdrowie i przeżycie: Wskaźnik ten został zamknięty na poziomie 95,7%. Jednakże dostępność opieki zdrowotnej, w tym opieki w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, nie jest zapewniona w wielu przypadkach. Wzrost średniej długości życia nie sugeruje dostępności opieki zdrowotnej; i co ważniejsze, nie powinien być mylony z jakością życia.
- Uczestnictwo i możliwości ekonomiczne: Różnice między płciami na rynku gospodarczym i rynku pracy wyrażają nierówności na innym poziomie życia kobiet. Ponadto, zjawisko różnic w wynagrodzeniach przekłada się na warunki finansowe i ekonomiczne, a także wpływa na kobiety, osłabiając ich niezależność.
SDG 5 i niepowodzenie COVID-19
Agenda 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju jest zbiorem celów opracowanych w celu przekształcenia świata w miejsce dostatnie i pokojowe. W związku z tym, wspieranie równości płci jest koniecznością. Celem, który reprezentuje ten cel jest Cel Zrównoważonego Rozwoju numer 5 (SDG 5). Pomimo postępu, jaki dokonał się w ostatnich dziesięcioleciach, pandemia COVID-19 była krokiem wstecz. W szczególności, epidemia koronawirusa zwiększyła nierówność płci; co więcej, nastąpił wzrost liczby incydentów związanych z przemocą ze względu na płeć.
iED, jako orędownik praw człowieka, obserwuje postępy w kwestii równości płci. Dlatego też śledzenie równości płci jest niezbędne. Ponadto, nasz Instytut zajmuje się tym tematem poprzez udział w wielu projektach europejskich. Jeśli chcieliby Państwo nawiązać z nami współpracę w tym zakresie, prosimy o kontakt z naszym zespołem profesjonalistów.